W ostatnich trzech latach w polskim społeczeństwie rośnie poczucie bezpieczeństwa. Szczególnie duży wzrost nastąpił w ciągu ostatniego roku. Ponad połowa badanych (53%) twierdzi, że w Polsce żyje się bezpiecznie, a nieco ponad dwie piąte (43%) wyraża przeciwną opinię. To wyniki najnowszego badania CBOS.
Poprzednio lepsze oceny notowaliśmy pod koniec lat osiemdziesiątych. W poprzednich kilkunastu latach niezmiennie przeważała opinia (w większości przypadków zdecydowanie), że Polska jest krajem, w którym nie żyje się bezpiecznie. Dopiero od roku 2001 przekonanie, że w Polsce jest bezpiecznie, zaczęło wzrastać, a w tym roku po raz pierwszy od końca lat osiemdziesiątych podziela je większość badanych.
Nieco ponad cztery piąte Polaków (81%) czuje się w swoim najbliższym otoczeniu bezpiecznie, a niespełna jedna piąta (18%) uważa, że żyje w niebezpiecznej okolicy. Poczucie bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu w znacznym stopniu zależy od charakteru i wielkości zamieszkiwanej miejscowości. Najbezpieczniej czują się u siebie mieszkańcy wsi (91%) oraz, w nieco mniejszym stopniu, miast liczących do 20 tys. ludności (85%). Także zdecydowana większość mieszkańców dużych, ponadstutysięcznych aglomeracji (70% – 72%) określa je jako bezpieczne i spokojne.
Ponad dwie piąte badanych (44%) obawia się, że może paść ofiarą przestępstwa. Niemal co szósty z nich (7% ogółu) odczuwa silny lęk. Częściej niż o własne bezpieczeństwo Polacy boją się o swoich najbliższych. Lęk przed tym, by ofiarą przestępstwa nie stał się ktoś z najbliższej rodziny, odczuwa ponad połowa respondentów (53%). W ciągu pięciu lat poprzedzających sondaż niespełna jedna trzecia badanych (30%) padła ofiarą jakiegoś przestępstwa. Najczęściej była to kradzież (20%) lub włamanie (11%).
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »