kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Aborcja w Polsce - stan aktualny
2007/3/25 0:10:00

W przypadkach określonych w pkt. 2 przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej, natomiast w przypadku określonym w pkt. 3, jeżeli od początku ciąży nie minęło więcej niż 12 tygodni. Do przerwania ciąży potrzebna jest pisemna zgoda kobiety, a w przypadku osoby małoletniej lub ubezwłasnowolnionej – pisemna zgoda jej ustawowego przedstawiciela. Kobietom objętym ubezpieczeniem społecznym przysługuje prawo do bezpłatnego zabiegu w szpitalach publicznych. Lekarze mają prawo skorzystać z „klauzuli sumienia” i odmówić wykonania zabiegu pod warunkiem, że zwłoka nie spowoduje zagrożenia dla życia kobiety, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia. W tej sytuacji lekarz ma obowiązek wskazania innego lekarza dokonującego takich zabiegów. Każdy zabieg przerwania ciąży, który wykracza poza kwalifikacje wyszczególnione w ustawie, jest karalny, a osoba przerywająca ciążę z naruszeniem przepisów ustawy podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że Polska należy do krajów o najniższej liczbie wykonywanych zabiegów przerwania ciąży w Europie. Tak naprawdę jednak w Polsce dokładna liczba zabiegów przerwania ciąży nigdy nie była znana. W tym zakresie nie prowadzi się badań naukowych Aktualnie pozostajemy jedynym krajem Europy, w którym podobnych badań dotychczas nie przeprowadzono.

Strony: [1] [2]

()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: aborcja, prawo, przerywanie ciąży, płód


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »