10 lutego 2009 roku już po raz piąty, Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK, realizatorzy unijnego projektu Saferinternet.pl, organizują w Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).
Z tej okazji w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbędzie się konferencja poświęcona tematyce bezpieczeństwa najmłodszych internautów, w mediach startuje kampania poświęcona problemowi cyberprzemocy, a w całym kraju organizowane są lokalne inicjatywy związane z bezpieczeństwem dzieci online. Dzień Bezpiecznego Internetu, ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku w ramach programu „Safer Internet", ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.
„W tym roku obchody DBI koncentrujemy na problemie przemocy rówieśniczej w Sieci. Profilaktyka cyberprzemocy oraz promocja oferty pomocowej Helpline.org.pl (0 800 100 100) są przedmiotem oferty edukacyjnej, którą udostępniamy organizatorom lokalnych obchodów DBI na stronie www.dzieckowsieci.pl, oraz kampanii medialnej, która w Dniu Bezpiecznego Internetu rusza w kilku stacjach telewizyjnych, m.in. w TVP oraz TVN" - mówi Łukasz Wojtasik, koordynator Akademii Bezpiecznego Internetu Fundacji Dzieci Niczyje. „Hasło tegorocznych obchodów DBI i związanej z nimi kampanii w mediach „Baw się w Internecie - BEZPIECZNIE" ma podkreślić pozytywny charakter Internetu, jego walory edukacyjne, rozrywkowe, ale jednocześnie przypominać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, świadomość zagrożeń i dbałość w Sieci o dobro zarówno własne, jak i innych internautów" - mówi Anna Rywczyńska, koordynator projektu „Saferinternet.pl" w NASK. „W ramach międzynarodowych obchodów DBI pod adresem www.sidfair.org otwarta zostanie wirtualna wystawa multimedialnych materiałów edukacyjnych na temat bezpieczeństwa w Internecie, wypracowanych przez organizacje z różnych krajów. Znajdą się tam także materiały edukacyjne powstałe w ramach projektu Saferinternet.pl. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia tej wirtualnej ekspozycji do 24 lutego" - relacjonuje Agnieszka Wrzesień, koordynator projektu „Saferinternet.pl" z Fundacji Dzieci Niczyje.
Z Internetu korzystają w dużej mierze dzieci, gdyż jest to dla nich znakomite narzędzie nauki i zabawy. Jednak rodzice, coraz bardziej świadomi zagrożeń, jakie niosą ze sobą niektóre zasoby Internetu, dość sceptycznie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa swoich pociech w sieci. Według najnowszych światowych badań „Security IQ" firmy F-Secure tylko 7 procent rodziców nie ma żadnych wątpliwości, iż dzieci są bezpieczne w Internecie. Z kolei jedna trzecia badanych uważa, że ich dzieci mają dostęp do kontrowersyjnych materiałów w sieci, a 15 procent - że najmłodsi spędzają za dużo czasu online. Z pomocą rodzicom przychodzą najnowsze rozwiązania w zakresie oprogramowania zabezpieczającego - moduły „ochrony rodzicielskiej" pozwalają na zablokowanie dzieciom dostępu do niepożądanych treści, a także umożliwiają kontrolowanie czasu spędzanego przed monitorem.