kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Wrocław walczy z przemocą wobec kobiet
2007/11/30 1:26:10

W ramach wrocławskiej kampanii przeciwdziałania przemocy i kampanii „16 dni” Stowarzyszenie Generacje wraz z partnerami zaprasza na szereg wydarzeń nagłaśniających problem przemocy wobec kobiet. Wrocławska kampania przeciwdziałania przemocy jest realizowana w okresie listopad - grudzień 2007. Ma na celu uwrażliwienie mieszkańców Wrocławia na problem przemocy i zachęcenie ich do podejmowania działań, reagowania w przypadkach występowania przemocy.

30 listopada odbędzie się I Trybunał do Spraw Przemocy wobec Kobiet, poświęcony doświadczeniom kobiet, które przez lata były maltretowane przez swoich partnerów. 8 i 10 grudnia wystawione zostaną spektakle teatralne: „Pasja. Obrzęd zdjęcia masek ofiarnych” - sztuka teatralna przygotowana przez uczestniczki projektu „Praca i Godne Życie dla Kobiet Ofiar Przemocy” oraz „Węzły życia” - przedstawienie przygotowane przez więźniarki z Zakładu Karnego z Lublińca. 9 grudnia odbędzie się stworzenie wielkoformatowej grafiki na elewacji budynku mieszkalnego w centrum Wrocławia.

Pierwszy Światowy Trybunał do Spraw Przemocy został zorganizowany przez Center for Women's Global Leadership podczas Konferencji Praw Człowieka w Wiedniu 1993 r. Odegrał on kluczową rolę w tworzeniu światowego ruchu na rzecz uznania praw kobiet za integralną cześć praw człowieka oraz przyjęcia przez ONZ deklaracji o eliminowaniu przemocy wobec kobiet. Trybunał do Spraw Przemocy wobec Kobiet nie jest kolejną konferencją, podczas której specjaliści zajmujący się różnymi aspektami przemocy wygłaszają naukowe referaty. Głównymi bohaterkami Trybunału są kobiety ofiary przemocy oraz ich bliscy. Pierwszy Trybunał we Wrocławiu poświęcony będzie doświadczeniom kobiet, które przez lata były maltretowane przez swoich partnerów. Kobiety te opowiedzą o tym, co je spotkało. Wysłuchają tego, w charakterze sędziów, siedząc za „sędziowskim stołem” zaproszeni goście - przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za zwalczanie tej formy przestępczości: funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji, prokuratury, sądownictwa oraz reprezentanci organów władzy publicznej. Organizując Trybunał poświęcony problematyce przemocy wobec kobiet organizatorzy chcą kontynuować debatę na temat konieczności wprowadzania dalszych zmian prawnych i instytucjonalnych, które pozwolą na skuteczne przeciwdziałania i zwalczanie przemocy wobec kobiet. Pragną także wpływać na postawy osób stosujących prawo, albowiem to od nich de facto zależy zdrowie, a niejednokrotnie także i życie tysięcy maltretowanych polskich kobiet.

Spektakl „Pasja. Obrzęd zdjęcia masek ofiarnych” powstał w wyniku prac terapeutycznej grupy teatralnej. Uczestniczące w niej kobiety niekiedy przez całe swoje dorosłe życie doświadczały przemocy ze strony męża lub partnera. W trakcie przedstawienia wychodzą na scenę i opowiadają o swoim życiu, rodzinach, związkach z mężczyznami, i o maskach jakie przywdziewały stając się ofiarami przemocy. Spektakl to także opowieść o przemianie, zdjęciu masek i objawieniu prawdziwej twarzy. Drugie przedstawienie zostało przygotowane przez więźniarki z Zakładu Karnego z Lublińca. Więzienie w Lublińcu to miejsce, gdzie wyroki odbywają kobiety za najcięższe przestępstwa, najczęściej zabójstwa. „Węzły życia” to sztuka napisana przez jedną z osądzonych. Opowiada prawdziwe historie grających w niej kobiet, pokazuje przemoc wobec kobiety - żony i matki. Porusza dwa wątki: jeden wątek to przemoc widziana oczami córki, drugi - to przemoc matki wobec córki. Aktorkami są same skazane.
„16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze względu na Płeć” to międzynarodowa kampania organizowana od 1991 roku przez Women's Global Leadership Institute. Na działania w ramach kampanii zostały wybrane dni między 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka.
Więcej: ,



Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Wrocław, dyskryminacja, przemoc


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»