kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Święta przed monitorem
2009/4/24 9:40:00

Jak Polacy naprawdę wykorzystują czas świąt? Czy oddajemy się głównie spotkaniom w gronie rodzinnym, spacerujemy po parku, a może coraz więcej czasu spędzamy przed telewizorem lub komputerem?

Niezmiennie od wieków chcemy spędzać święta zgodnie z obyczajem tradycji - wśród najbliższej rodziny i bliskich znajomych. Jednocześnie coraz chętniej w święta myślimy o rozrywce i całkowitym odpoczynku od gonitwy dnia codziennego. Częściej też wykorzystujemy ten szczególny czas na korzystanie z komputera i Internetu.
Badania opinii społecznej potwierdzają, że od 10 lat wśród Polaków praktycznie nie zmienia się bardzo silna potrzeba spędzenia świąt Wielkanocnych w duchu tradycji. Polacy w znakomitej większości deklarują uczestnictwo w liturgii Wielkiego Tygodnia, zachowują post w Wielki Piątek, święcą pokarmy w Wielką Sobotę i chętnie uczestniczą w porannej Mszy Rezurekcyjnej.

Duże znaczenie ma dla nas forma spędzenia świąt - najchętniej wraz z najbliższą rodziną gromadzimy się wokół stołu, zastawionego świątecznymi, tradycyjnymi potrawami. A jednak... Inne badania pokazują, że na tle wszystkich świąt i uroczystości spada atrakcyjność zarówno śiąt Wielkanocnych, jak i Bożego Narodzenia. Co więcej, w czasie świąt aż 83 proc. internautów znalazło czas na skorzystanie z komputera. Niektórzy z nich poświęcili na to nawet kilkanaście godzin.

Dla coraz większej liczby ludzi dostęp do Internetu i możliwość korzystania z komputera stają się imperatywem, który może konkurować, a czasem wypierać kształtowaną od wieków tradycję. Malejącą atrakcyjność świąt Wielkanocnych zaobserwować można przede wszystkim w grupie młodych Polaków (w wieku do 30 lat). Zjawisko to interpretuje się jako malejące przywiązanie do tradycji katolickich w tej grupie. Towarzyszy mu rosnące zapotrzebowanie na rozrywkę i urozmaicanie sposobów spędzania wolnego czasu. Jednym z nich i stosunkowo najłatwiej dostępnym jest interakcja z innymi użytkownikami sieci. W opinii młodych ludzi Internet daje dużo bardzo atrakcyjnych form rozrywki. W okresie świąt jeszcze łatwiej po nie sięgnąć, ze względu na większą ilość wolnego czasu. Internautom, którzy regularnie są obecni w sieci, bardzo ciężko jest powstrzymać się od sprawdzenia poczty, odwiedzenia ulubionych serwisów społecznościowych, zalogowania się do interaktywnych gier.

W efekcie w okresie świątecznym ruch na portalach oferujących gry on-line jest mniejszy jedynie o ok. 5 do 30 proc., podczas gdy np. średnie statystyki odwiedzin serwisów korporacyjnych spadają w tym czasie o ok. 70 - 90 proc. Co ciekawe, dużą popularnością w okresie świątecznym cieszą się aukcje internetowe, szczególnie te, które stwarzają możliwości upolowania wielu okazji cenowych. Serwis aukcyjny Fruli.pl w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych odnotował jedynie 20 proc. spadek aktywności swoich użytkowników.

- Widocznie wielu internautów jednocześnie uznało, że w tym czasie w serwisie może być mniej zalogowanych użytkowników, co będzie sprzyjać udanym licytacjom i w ten sposób podjęło decyzję o poświęceniu czasu na ten rodzaj rozrywki - tłumaczy Agnieszka Gierus, dyrektor marketingu serwisu Fruli.pl.
Podobne zjawisko występuje w serwisie aukcyjnym Swistak.pl.

- Na kilka dni przed świętami, szczególnie Bożego Narodzenia, ale też Wielkanocnymi, odnotowujemy wyraźne zwiększenie sprzedaży i ruchu na serwisie. Jednak w samym okresie świąt, aktywność już się zmniejsza, średnio o jedną piątą - przyznaje Krzysztof Szarski, odpowiedzialny za marketing i PR w serwisie Swistak.pl.
Zdaniem socjologów tradycyjne podejście do spędzania świąt będzie w najbliższych latach stopniowo wypierane przez sprzeczne z tradycją trendy lansowane przez młodych ludzi. To ciekawe zjawisko społeczne, które może zaowocować zupełnie nowymi zwyczajami w polskich rodzinach. Z drugiej strony równie możliwy jest kompromis, czyli pogodzenie ducha tradycji z faktem coraz łatwiejszego dostępu do Internetu i potrzebami poszukiwania rozrywki.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Boże Narodzenie, aukcje on line, tradycje świąteczne, wielkanoc, zakupy on line


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »