Już 12 stycznia, jak co roku, zagra w Polsce po raz kolejny Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku pieniądze zbierane będą na zakup sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej oraz opieki medycznej osób starszych. Tym razem do akcji włączyło się 335 bibliotek z całego kraju, które wspierają sztaby WOŚP w czasie przygotowań do tegorocznego finału.
W tym roku biblioteki wspierają sztaby WOŚP podczas przygotowań do XXII finału - udostępniają miejsce na spotkania sztabów, sprzęt multimedialny, komputery i Internet. Biblioteki, które grają razem z Orkiestrą to placówki, które przystąpiły do akcji „Biblioteki to miejsca przyjazne sztabom WOŚP”, organizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację WOŚP.
Rafał Kramza, Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego: - Biblioteki są coraz lepiej wyposażone w sprzęt – oferują dostęp do komputerów, szybkiego Internetu, drukarek. Biblioteki to również naturalne miejsca spotkań, gdzie przychodzimy po to, by spędzić czas z innymi ludźmi, zrobić coś wspólnie. Słowem: to przestrzeń przyczyniająca się, zwłaszcza na poziomie lokalnym, do wzmacniania kapitału społecznego. Udział bibliotek w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stanowi potwierdzenie ich ogromnego potencjału w integrowaniu i mobilizowaniu społeczności. Jest także istotnym sygnałem dla lokalnych liderów, wolontariuszy czy działaczy lokalnych organizacji pozarządowych – biblioteka to dla Was atrakcyjny partner do współpracy.
Zachęcamy biblioteki do organizacji własnego wydarzenia, np. koncertu, wystawy czy głośnego czytania, z którego cały dochód będzie przeznaczony na rzecz Orkiestry. Mogą przeprowadzić je w oparciu o dwa scenariusze, przygotowane przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego:
„Ratuj z sercem - to spotkanie dla każdego, kto chce poznać lub przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy dowiedzą się, na co zwrócić uwagę, gdy wzywamy karetkę pogotowia, jak ułożyć w pozycji bocznej chorą lub poszkodowaną osobę, w jaki sposób przeprowadzić reanimację (resuscytację krążeniowo - oddechową).
„Zagraj z sercem” - to międzypokoleniowe spotkanie-quiz o sercu. Uczestnicy przypomną sobie piosenki, filmy, wiersze, książki, gry, które mówią o sercu i o nim uczą. Kto grał tytułową rolę w serialu Jana Serce? W którym roku i kto dokonał pierwszego przeszczepu serca w Polsce? Z jakiego filmu pochodzi piosenka „Dumka na dwa serca”? - to tylko wybrane pytania, z którymi będą się mierzyć. Całość to oczywiście okazja do dobrej zabawy, wspomnień a także odkrycia, ile serca jest w każdej dziedzinie naszego życia!
Uczestnicy spotkania na pamiątkę mogą stworzyć serce (z papieru, filcu, bibuły czy innego materiału), a dochód z jego ewentualnej sprzedaży może zasilić fundusze WOŚP.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »