kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Polacy w obronie Tybetu
2008/7/25 0:30:00

Polacy, którzy przynajmniej częściowo są zorientowani w aktualnej sytuacji Tybetu, najwyraźniej zdają sobie sprawę z tego, że to nie sportowcy wybrali Pekin na gospodarza igrzysk olimpijskich. W związku z tym raczej nie oczekują od polskich olimpijczyków zaangażowania w akcje na rzecz poszanowania wolności obywatelskich w Chinach. Nie pozostają jednak obojętni na sytuacje łamania praw człowieka w tym kraju i w większości domagają się od polskich polityków podjęcia działań (głównie dyplomatycznych), które pokazałyby czerwone światło polityce realizowanej przez chińskie władze i w jakiś sposób wpłynęły na wzrost demokracji w Państwie Środka.

W lipcu 2001 roku – mimo licznych protestów obrońców praw człowieka – Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję o tym, że to Pekin, a nie Toronto, Paryż, Stambuł czy Osaka, będzie organizatorem letniej olimpiady w 2008 roku. Od początku decyzja ta wzbudzała liczne kontrowersje – przede wszystkim ze względu na notoryczne łamanie praw człowieka w Chinach, co – jak zwracano uwagę – pozostaje sprzeczne z ideą ruchu olimpijskiego. Tłumaczono wówczas, że wybór Chin na organizatora igrzysk ma właśnie (między innymi) służyć poszerzeniu swobód obywatelskich oraz poprawie przestrzegania standardów poszanowania praw człowieka w tym kraju. Jak się jednak okazuje, wraz z upływem czasu, który pozostał do rozpoczęcia olimpiady, kontrowersji tych zamiast ubywać – ciągle przybywa, szczególnie od marcowych zamieszek w Tybecie, w których śmierć poniosło wiele osób demonstrujących swoje niezadowolenie z sytuacji w tym regionie. Po tych wydarzeniach nasiliły się w świecie, w tym także w Polsce, głosy wzywające do zbojkotowania igrzysk w Pekinie lub przynajmniej zastosowania innej formy protestu, będącej wyrazem sprzeciwu wobec polityki realizowanej przez chińskie władze.

Spośród tych, którzy orientują się w aktualnych wydarzeniach w Tybecie, zdecydowana większość (87%) potępia działania Chin stosowane wobec mieszkańców tego regionu (z czego 46% robi to w sposób zdecydowany). Co jedenasty respondent zorientowany w tej kwestii (9%) nie potrafi jednoznacznie ocenić chińskiej polityki w tym względzie, a czterech na stu (4%) wyraża się o niej raczej (3%) lub zdecydowanie (1%) pozytywnie. Ocena przyznania Chinom organizacji letnich igrzysk olimpijskich w 2008 roku wypada wśród Polaków dość niejednoznacznie. Prawie co trzeci respondent (30%) popiera tę decyzję, niewiele więcej osób (36%) ją krytykuje, a 34% nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat. Należy jednak zaznaczyć, że niemal trzykrotnie więcej jest zdecydowanych przeciwników rozgrywania igrzysk w Pekinie niż zdecydowanych zwolenników tej idei (14% wobec 5%). Przekonanie o tym, że polscy sportowcy, którzy mają wziąć udział w letnich igrzyskach olimpijskich, powinni w jakikolwiek sposób zamanifestować sprzeciw wobec łamania praw człowieka w Chinach, wyraża niespełna dwie piąte badanych (38%). Blisko połowa respondentów (49%) jest raczej lub zdecydowanie przeciwna takiemu pomysłowi, a co ósmy (13%) nie ma na ten temat wyrobionej opinii. Z uzyskanych deklaracji wynika, że – według Polaków – manifestowanie sprzeciwu wobec łamania praw człowieka w Chinach to zadanie nie tyle dla sportowców, ile raczej dla polityków. Przekonanie o tym, że polscy politycy powinni w jakikolwiek sposób zamanifestować swoją postawę w tej sprawie, wyraża aż 60% badanych.


CBOS


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: CBOS, Olimpiada, Tybet


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »