kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Polacy nagradzają dzieci za dobre oceny w szkole
2014/7/10 22:10:00

Aż 65 procent polskich rodziców próbuje motywować swoje pociechy do nauki nagrodami za dobre oceny. Zdaniem prawie połowy badanych (49 procent) dzieci powinny otrzymywać kieszonkowe regularnie wraz z rozpoczęciem przez nie nauki w szkole podstawowej – wynika z badania firmy PROFI CREDIT.

Prawie 2/3 polskich rodziców nagradza swoje dzieci za wyniki w nauce. Podobnie jest w Czechach, gdzie takie nagrody przewiduje dla swoich pociech aż 67% rodziców. Najbardziej powściągliwi są Słowacy – niemal połowa (47%) tamtejszych rodziców nie ma w zwyczaju nagradzać dzieci za szkolne sukcesy.

Gotówka za 5+ i na co dzień

Choć zjawisko nagradzania za dokonania szkolne jest bardzo powszechne zarówno w Polsce, jak i w Czechach, nad Wisłą znacznie częściej uczniowie otrzymują od rodziców gotówkę. Co siódmy rodzic przyznaje, że dobre świadectwo szkolne premiuje pieniędzmi. Ponadto, Polacy są zdania (49%), że dzieci powinny regularnie otrzymywać kieszonkowe już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. W Czechach zwyczaj premiowania dobrych ocen gotówką zgłasza tylko co czternasty rodzic. Nasi południowi sąsiedzi stawiają na upominki, takie jak zabawki, ubrania czy urządzenia elektroniczne. Ok. 1/3 (27%) czeskich uczniów po zakończeniu roku szkolnego idzie z rodzicami na lody, do ZOO, na basen lub na wycieczkę.

Wyniki naszego badania pokazują, że Czesi stawiają raczej na trwałe prezenty i lubią mieć kontrolę nad tym, co dzieje się z pieniędzmi, które przeznaczają na motywowanie swoich dzieci. Jeśli chodzi o nagrody pieniężne, ciekawy przypadek stanowią Słowacy. Tylko 3% tamtejszych rodziców deklaruje, że w ten sposób próbuje motywować swoje pociechy do nauki. Bardziej hojni są zwykle dziadkowie – komentuje Jarosław Chęciński, Dyrektor Wykonawczy, PROFI CREDIT Poland.

Polacy wolą atrakcje i są oszczędni

Polscy rodzice stawiają na różnego rodzaju atrakcje. Prawie połowa (46%) respondentów z Polski jako nagrodę dla swoich dzieci wybiera rozrywki, takie jak wspólna kolacja w restauracji. Tylko 39% decyduje się na kupno prezentów. Czesi (63%) i Słowacy (57%) decydują się zwykle na trwałe, materialne upominki.

Czesi i Słowacy na prezenty z okazji zakończenia roku szkolnego wydają średnio równowartość 80 zł. W Polsce ta kwota jest niższa – wynosi ok. 55 zł – dodaje Jarosław Chęciński.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dzieci, kieszonkowe, nagroda, wychowanie


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»