kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Parlament Europejski o równości kobiet i mężczyzn
2008/9/3 16:50:00

Udział kobiet w zatrudnieniu wzrasta, ale utrzymują się nadal znaczące różnice pod względem jakości zatrudnienia kobiet, zwłaszcza w sferze wynagrodzeń. Kobietom trudniej jest godzić życie zawodowe i rodzinne, co utrudnia równe traktowanie kobiet i mężczyzn w zakresie edukacji, w czasie aktywności zawodowej i na emeryturze. To wnioski ze sprawozdania za 2008 rok w sprawie równości kobiet i mężczyzn, które przyjął Parlament Europejski.

W sprawozdaniu podkreślono, że różnice w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn utrzymują się na stałym poziomie 15 % od 2003 r. i spadły zaledwie o jeden punkt procentowy od 2000r. Wskaźnik zatrudnienia kobiet z dziećmi będącymi na ich utrzymaniu osiąga zaledwie 62% wobec wskaźnika, który dla mężczyzn wynosi 91,4%. Udział kobiet w rynku pracy charakteryzuje się wysokim i rosnącym udziałem w zatrudnieniu w niepełnym wymiarze godzin - 31,4% w 2007 r. w Unii 27 państw w porównaniu z zaledwie 7,8% w przypadku mężczyzn. Kobiety stanowią 76,5% wszystkich zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin. Umowy o pracę na czas określony również częściej dotyczą kobiet (15,1% - o jeden punkt procentowy więcej niż mężczyzn). Długoterminowe bezrobocie nadal o wiele częściej występuje wśród kobiet (4,5%) niż wśród mężczyzn (3,5%).Także zagrożenie popadnięciem w ubóstwo jest o wiele poważniejsze w przypadku kobiet niż mężczyzn, zwłaszcza u kobiet powyżej 65 roku życia (21%, czyli o 5 punktów procentowych więcej niż u mężczyzn).

Parlament zwraca uwagę na sytuację kobiet pracujących na własny rachunek oraz małżonków pomagających w rolnictwie, rybołówstwie i małych przedsiębiorstwach rodzinnych, gdzie kobiety są w mniej korzystnej sytuacji niż mężczyźni. W związku z utrzymującymi się dysproporcjami w wynagradzaniu pracy kobiet i mężczyzn, Parlament popiera propozycję komitetu doradczego ds. równości szans, by wzmocnić istniejące prawodawstwo europejskie, zobowiązując pracodawców do prowadzenia kontroli audytowych płac i rozwijania planów działania w celu zniwelowania różnic w wynagrodzeniach. Posłowie zwracają się do instytucji wspólnotowych i państw członkowskich o to, aby ogłosiły dzień 22 lutego Międzynarodowym Dniem Równych Wynagrodzeń.

Udział kobiet w procesach decyzyjnych jest ważnym wskaźnikiem równości kobiet i mężczyzn. Liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych w przedsiębiorstwach i na uniwersytetach nadal jest niska, natomiast na stanowiskach politycznych i stanowiskach badaczy rośnie bardzo powoli. Parlament uważa, że ogólny udział kobiet w procesach decyzyjnych na poziomie lokalnym, krajowym i UE jest niedostateczny, dlatego zachęca m.in. do stosowania parytetu płciowego w wyborach.

Parlament podkreśla, że przemoc wobec kobiet jest główną przeszkodą dla zapewnienia równości kobiet i mężczyzn, a także najbardziej powszechnym naruszeniem praw człowieka, wykraczającym poza granice geograficzne, gospodarcze czy społeczne. Autorzy raportu zwracają uwagę na alarmującą liczbę kobiet, które są ofiarami przemocy. Dlatego Parlament wzywa Komisję i państwa członkowskie do połączenia wysiłków w zwalczaniu sieci przestępczości zorganizowanej i handlu oraz do przyjęcia i wzmocnienia środków prawnych, które osłabiłyby popyt na prostytucję.



Europarlament
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: parlament europejski, prostytucja, równouprawnienie, równość kobiet


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »