kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Obchody Światowego Dnia Wody w Warszawie
2013/3/21 22:30:00

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia jedna dziewiąta mieszkańców Ziemi cierpi z powodu pragnienia i schorzeń wywołanych spożywaniem zanieczyszczonej wody. W związku z przypadającym na 22 marca Światowym Dniem Wody Polska Akcja Humanitarna (PAH) zwraca uwagę na fakt, że dla wielu milionów ludzi na świecie dostęp do wody pitnej to nadal luksus. Obchodom Dnia Wody towarzyszyć będzie specjalny happening, a 23 marca w Muzeum Etnograficznym będzie mieć miejsce spotkanie z pracownikami PAH dotyczące problemu braku dostępu do wody pitnej.

W tym roku przy okazji Światowego Dnia Wody PAH zwraca szczególną uwagę na fakt, że kobiety i dzieci w Afryce i Azji pokonują średnio 6 km, aby dotrzeć do ujęcia z wodą. Jednorazowo pokonują ten dystans z 20-litrowym kanistrem, a potrzeby rodziny są pięciokrotnie większe.

Dostęp do wody pitnej jest warunkiem rozwoju społeczeństw. Dzieci w krajach rozwijających się mają ograniczone możliwości edukacji, ponieważ spędzają swój czas na pracy w gospodarstwach domowych, m.in. zajmując się dostarczeniem wody z najbliższych źródeł. Kobiety na całym świecie poświęcają dziennie 200 milionów godzin na marsze po wodę. To czas, który mogłyby poświęcić na m.in. pracę zarobkową lub opiekę nad dziećmi. Polska Akcja Humanitarna przez 20 lat zapewniła dostęp do wody ponad 500 tysiącom osób, a 1,5 milionowi umożliwiła dostęp do należytych warunków sanitarnych. Obecnie PAH pracuje w Sudanie Południowym, Somalii i Autonomii Palestyńskiej.

fot. PAHNa Światowy Dzień Wody PAH przygotowała happening KiloMETROwe Marsze po Wodę, który odbędzie się przy Metrze Centrum (piątek 22 marca od godziny 11.00). Poprzez to wydarzenie organizacja chce uświadomić wszystkim pasażerom metra, że codziennie kobiety i dzieci w krajach Afryki i Azji pokonują 6 km, by dostać się do najbliższego ujęcia wody. Jednorazowo pokonują ten dystans z 20-litrowym kanistrem, a potrzeby rodziny są pięciokrotnie większe. Przejazd metrem tej odległości zajmuje 9 minut. Ile czasu zajmuje to mieszkańcom Sudanu Południowego?

Goście odwiedzający Muzeum Etnograficzne będą mogli spotkać się z pracownikami Polskiej Akcji Humanitarnej, dowiedzieć się więcej o działaniach PAH w Afryce i Autonomii Palestyńskiej oraz problemie braku dostępu do wody pitnej. Główną atrakcją Dnia Wody będzie gra wielkoformatowa „Woda w Sudanie Południowym” stworzona przez Karola Madeja – autora popularnej gry „Kolejka” i grafików z firmy rzeczyobrazkowe.pl. Podczas rozgrywki każdy gracz będzie mógł wcielić się w mieszkańca/kę Sudanu Południowego i zobaczyć jak wygląda ich życie i zwyczajny dzień. Dlaczego woda jest taka ważna, co wspólnego ma woda ze szkołą i co się dzieje kiedy nadchodzi susza – odpowiedzi na te i inne pytania pozna każdy uczestnik gry.


PAH


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: woda, woda pitna, Światowy Dzień Wody


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »