kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Księżyc w pełni naprawdę zakłóca sen
2013/7/30 20:10:00

Powszechne przekonanie dotyczące wpływu faz księżyca na sen człowieka okazuje się uprawnione. Wyniki nowych badań szwajcarskich naukowców z uniwersyteckiego szpitala psychiatrycznego w Bale opublikowane w magazynie „Current Biology” potwierdzają, że księżyc w pełni faktycznie zakłóca nasz sen.

Naukowcy przyjrzeli się 33 pacjentom - ochotnikom. Poddano ich badaniom na poziomy hormonów i na ruchy gałek ocznych oraz zastosowano elektroencefalogram (EEG). Okazało się, że faktycznie w nocy, kiedy była pełnia, ochotnicy spali 20 minut mniej. Potrzebowali także średnio 5 minut więcej, aby zasnąć, a faza snu głębokiego została zredukowana aż do 30%!

Ale to nie wszystko: testy hormonalne pokazały, iż poziom melatoniny, czyli hormonu snu, również spadał u uczestników, kiedy księżyc był w pełni.

Dr Christian Cajochen, autor badania, mówi: - Jest to pierwsze wiarygodne badanie, które potwierdza, że fazy księżyca wpływają na ludzki sen.

Ten rytm księżycowy może być pamiątką po czasach starożytnych, kiedy księżyc wpływał na zachowania u ludzi, takie jak reprodukcja. Rytm ten oparty jest na 28-dniowych cyklach i obserwujemy go nadal u wielu zwierząt, np. morskich.

W 2011 roku, pewne badanie udowodniło, iż istnieją geny kontrolujące rytm księżycowy u larw komara Clunio marinus.

Szwajcarscy badacze, mając teraz pod ręką wiarygodne dane, planują aktualnie kontynuować swoje badania nad wpływem księżyca na ludzkie zachowania.

www.sciencenews.pl


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: hormon snu, księżyc, melatonina, sen


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »