kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Kobieta w Kościele
2007/8/17 19:10:00

Kościół katolicki składa się w większości z kobiet, a jednak kierowanie nim powierzono wyłącznie mężczyznom – pisze „La Vanguardia”.

Według danych z 2004 roku na świecie służy ponad 760 tysięcy zakonnic i jest to ponad 60% spośród wszystkich osób konsekrowanych. Nie pełnią one jednak żadnych ważnych funkcji i to nie tylko z przyczyn teologicznych: niektóre stanowiska np. w kuriach diecezjalnych mogłyby być obsadzone przez panie, jednak tak się nie dzieje.

Najbardziej znane kobiety piastujące wysokie stanowiska w Kościele katolickim to Miriam Diez i Bosh – profesor na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, Enrica Rosanna – podsekretarz w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz Mary Ann Glendon – prezes Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.
Kobiety w kościele pełnią głównie funkcje administracyjno – gospodarcze: są tłumaczkami, prowadzą sekretariaty, a najczęściej po prostu piorą, gotują, sprzątają i prowadzą domy kardynałom, arcybiskupom i zwykłym księżom.

Nawet „najbardziej wpływowa zakonnica XX wieku” czyli Matka Teresa z Kalkuty, mimo swojej sławy i uznania, jakim się cieszyła, nie miała w kościele takiej władzy, jaka mają mężczyźni.

Według Miriam Diez „Kobiety same są winne tej sytuacji. Tysiące zakonnic uważa, że o ich pracy nie powinno się mówić, a tym bardziej pisać”.


()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Kościół, Watykan, duchowni, kapłaństwo, kobieta, kobieta w kościele, świeccy


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »