Stowarzyszenie Willa Decjusza organizuje otwarte debaty w ramach VI Letniej Szkoły Wyszehradzkiej, w dniach 8 - 21 lipca w Krakowie. W programie pięć debat. Jedna z nich, która odbędzie się 16 lipca, nosi tytuł „Kiedy kobiety milczą”.
Dyskusja dotyczyć będzie szeroko pojętej tematyki związanej z rolą kobiet we współczesnym świecie, ich statusem społecznym i zawodowym z naciskiem na obecność kobiet w życiu publicznym.
Najważniejsze zagadnienia w tej dyskusji to polityczne i społeczne wyzwania a codzienna rzeczywistość, ruch feministyczny i feministki, a reszta kobiet i społeczeństwa, kobiety i media, obecność kobiet w polityce, prawne, kulturowe i symboliczne uwarunkowania statusu kobiet, sytuacja kobiet w wybranych krajach, problemy globalne i rola kobiet w promowaniu pokojowego współistnienia społeczeństw.
Celem Letniej Szkoły Wyszehradzkiej, jednego z największych niezależnych przedsięwzięć edukacyjnych w Europie Środkowej, jest stworzenie atrakcyjnego pola współpracy dla młodych ludzi oraz umożliwienie im debaty nad ważnymi kwestiami społecznymi, ekonomicznymi, politycznymi i kulturalnymi.
Letnia Szkoła Wyszehradzka, której inicjatorem i realizatorem jest Stowarzyszenie Willa Decjusza (od 6 lat objęta honorowym patronatem Prezydenta RP), organizowana jest we współpracy z Międzynarodowym Funduszem Wyszehradzkim, Stowarzyszeniem Spraw Międzynarodowych z Pragi, Centrum Badawczym Etniczności i Kultury z Bratysławy, Fundacją Cracovia Express z Budapesztu oraz Instytutem EuroRegio Ukraina z Kijowa.
Wśród wykładowców i uczestników debat byli m.in.: Borys Tarasiuk, Stanisław Szuszkiewicz, Adam Rotfeld, Adam Michnik, Janina Paradowska, László Rajk, prof. Nina Witoszek-Fitzpatrick, prof. Michael Daxner i prof. Andrzej Zoll. W obecnej edycji uczestniczy grupa 50 młodych ludzi z Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Mołdowy, Rumunii, Rosji, Białorusi, Armenii i Polski, po raz pierwszy gościmy studentów z Gruzji, Azerbejdżanu i Włoch.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »