kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Johnny Depp nie żyje - fałszywa wiadomość zawiera trojany
2010/1/26 15:13:05

Hakerzy żerują na naiwności internautów, infekują komputery tych, którzy próbują obejrzeć film z wypadku aktora. Sophos, firma specjalizująca się w technologiach ochrony informacji, ostrzega o fałszywych informacjach na temat śmierci Johnny'ego Deppa, które zostały wykorzystane przez hakerów do rozsiewania szkodliwego oprogramowania.

Fałszywa wiadomość o wypadku samochodowym, w którym jakoby zginął aktor, rozpowszechnia się z szybkością błyskawicy. Wielu internautów dało się nabrać i przekazywało ją znajomym za pośrednictwem portali społecznościowych.

Hakerzy uznali, że warto wykorzystać naiwność internautów i stworzyli witryny, rzekomo oferujące nagranie wideo z miejsca wypadku. W rzeczywistości zamiast informacji o śmierci aktora, strony "oferują" oprogramowanie szpiegowskie (konia trojańskiego).Zdaniem Sophosu hakerzy wykorzystali fakt, że mnóstwo osób szuka na własną rękę szczegółów lub potwierdzenia autentyczności informacji, która krąży po sieci. Dlatego zainfekowane strony są zoptymalizowane pod kątem słów kluczowych związanych ze śmiercią Johnny'ego Deppa.
"Twitter został zalany "wiadomością" o domniemanej śmierci Deppa - czyniąc 'RIP Johnny Depp' jednym z najgorętszych tematów". Przez moment też, było to drugie, co do popularności hasło w wyszukiwarce Google.
Plotka nabrała takiego rozmachu, że wyjaśnienie sytuacji stało się niemożliwe," powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos. "Oryginalna witryna zawierająca fałszywy raport CNN była tylko głupim żartem, ale strony z trojanami udowadniają, że hakerzy maksymalnie wykorzystują tego typu sytuacje, i są gotowi zainfekować komputery tak wielu fanów Deppa, jak to tylko możliwe."
Sophos zidentyfikował oprogramowanie typu malware, które kryje się za kodekiem ActiveX jako Troj/Dldr-DB. Użytkownicy powinni sprawdzić, czy antywirus, z którego korzystają jest aktualny i radzi sobie z robakiem.
Sophos zaznacza, że Johnny Depp nie jest pierwszą gwiazdą, której informacje o śmierci zostały wykorzystane przez hakerów. Podobnie było z aktorką z serii filmów o Harrym Potterze, Emmą Watson, oraz raperem Kanye West. W ich przypadku również zmyślono historie o śmiertelnych wypadkach samochodowych z ich udziałem.
"Hakerzy wiedzą jak uderzyć - wykorzystują zainteresowanie opinii publicznej tematami takimi jak śmierć gwiazd czy seks skandale. Nawet gdy, tak jak w tym przypadku, historia jest nieprawdziwa, hakerzy mogą wykorzystać ciekawość internautów do zainfekowania jak największej liczby komputerów. Użytkownicy komputerów powinni sprawdzać aktualności na rzetelnych stronach, i w żadnym wypadku nie pobierać podejrzanego oprogramowania" - wyjaśnia Cluley.eGospodarka.pl
Oprac: Katarzyna Sikorska

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Johnny Depp, bezpieczeństwo w sieci, trojany, wirusy, śmierć


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »