kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Europa: wspólna, ale nierówna
2009/1/10 11:40:00

Jak wynika z badań zrealizowanych przez Europejską Fundację na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound) nadal istnieją poważne różnice pomiędzy poszczególnymi krajami Unii Europejskiej.

Siła nabywcza w nowych państwach członkowskich i krajach kandydujących wynosi jedynie 55 procent średniej unijnej. Żyje w nich znacznie więcej osób, którzy są czasem zmuszeni do rezygnacji z podstawowych dóbr, takich jak ogrzewanie, nowe ubrania czy coroczny urlop. Zauważalne są również różnice w warunkach mieszkaniowych. Mieszkańcy nowych państw UE są zazwyczaj właścicielami mieszkań, w których mieszkają (w starych krajach UE właścicielami jest jednie 40 procent ludności), ale często stan tych lokali nie jest zadowalający. Dla przykładu: w zniszczonych budynkach mieszka aż 42 procent Rumunów i tylko 9 procent Finów.

Znaczące różnice występujące między krajami Unii zauważono także w zakresie dostępu do opieki zdrowotnej. Badanie wykazało, że na południu Europy (z wyjątkiem Hiszpanii) oraz na obszarach wiejskich brakuje sprzętu medycznego, a w nowych państwach członkowskich niemal połowa najbiedniejszych osób nie ma środków na opłacenie wizyty u lekarza. W krajach Europy Zachodniej odsetek ten wynosi 31 procent. Szacuje się, że ta sytuacja prawdopodobnie jeszcze się pogorszy - głównie z powodu starzenia się społeczeństwa.

Ogólny poziom optymizmu obywateli Europy jest niższy, niż jeszcze 5 lat temu. W 2003 roku wynosił 64 procent, a obecnie - 55 procent. Najmniej zadowoleni z życia są obywatele nowych państw członkowskich, ale także Włosi, Portugalczycy i Grecy. Najwyższy poziom zadowolenia prezentują mieszkańcy krajów nordyckich. Za pesymistów uważają się głównie Francuzi, Włosi, Portugalczycy, Węgrzy i Bułgarzy.


Senior.pl
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Unia Europejska, bieda, obywatele Europy, opieka zdrowotna, państwa członkowskie, ubóstwo, warunki życia


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»