18 kwietnia po raz kolejny na całym świecie będzie obchodzony dzień walki z uprzedzeniami, dyskryminacją i prześladowaniami osób homoseksualnych, biseksualnych i transgenderowych. W Polsce grupa uczniów i studentów łódzkich szkół i uczelni również przygotowuje obchody Dnia Milczenia.
Dzień Milczenia jest dniem, w którym można zaprotestować przeciwko prześladowaniom, uprzedzeniom i dyskryminacji. Zamiast o tym mówić, uczestnicy – uczniowie i studenci oraz reszta zainteresowanych - rozdają karteczki lub podkoszulki z nadrukiem o następującej treści:
„Proszę, zrozum moje powody do nie odzywania się dzisiaj. Biorę udział w Dniu Milczenia, międzynarodowym ruchu młodzieżowym, który jest protestem przeciw milczeniu, w którym lesbijki, geje, biseksualiści, osoby transgenderowe i im przychylni są zmuszeni pozostawać. Moje celowe milczenie jest echem ich milczenia, które jest spowodowane prześladowaniem, uprzedzeniami i dyskryminacją. Wierzę, że przerwanie tego milczenia jest pierwszym krokiem w kierunku walki z tymi niesprawiedliwościami. Pomyśl o głosach, których dzisiaj nie słyszysz. Co Ty zamierzasz zrobić, by przerwać to milczenie?"
Projekt przewiduje milczącą manifestację, podczas której uczestnicy wyrażają swój sprzeciw stojąc z zaklejonymi ustami w centrum miasta. W 2006 roku w akcji wzięło udział około 400 000 uczniów i studentów w 4000 szkół. Obecnie amerykański Dzień Milczenia jest nazywany największym studenckim ruchem walczącym o prawa LGBT w całej historii Stanów.
Dzień Milczenia pierwszy raz odbył się w 1996 roku w Stanach Zjednoczonych. Amerykańscy uczniowie i studenci złożyli śluby milczenia na dziewięć godzin, by zaprotestować przeciwko prześladowaniom, uprzedzeniom i dyskryminacji.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »