7 maja w Warszawie odbędzie się spotkanie poświęcone „Czarnej księdze kobiet”. Poprowadzi je Agnieszka Graff. Organizatorami są Fundacja Feminoteka i Wydawnictwo W.A.B.
Uczestnicy będą dyskutować o tym, jak w różnych wspólnotach na świecie kobiety buntują się przeciwko tradycji, o tym, jak można się samoorganizować nawet pod rządami republiki islamskiej, a także o tym, co można zrobić, aby kobiety w Polsce nie były tylko symbolami wspólnoty narodowej.
„Czarna księga kobiet” (wyd. pol. W.A.B., 2007) złożona z artykułów, raportów, świadectw międzynarodowego zespołu autorów, to pierwsza publikacja ukazująca tak szeroki przekrój problemów związanych z sytuacją kobiet we współczesnym świecie. Artykuły dotyczą takich tematów, jak honorowe zabójstwa, gwałt jako narzędzie wojny, selektywna aborcja, rytualne okaleczanie, gwałty małżeńskie i przemoc domowa, prawo do opieki lekarskiej i do aborcji, ochrona przed AIDS, wymuszone małżeństwa, prostytucja i handel kobietami, turystyka seksualna i współczesne niewolnictwo, dyskryminacja kobiet homoseksualnych, nierówny dostęp do edukacji i nierówności na rynku pracy. Uczestniczki spotkania opowiadać będą o swoich doświadczeniach związanych z pracą z kobietami w Azji, doświadczeniach z podróży z perspektywy kobiecej, zjawisku przemocy wobec kobiet na świecie i o działaniach prowadzonych na rzecz zmiany sytuacji kobiet w Polsce. Spotkanie otworzy pokaz filmu Anny Pietruszki „25 lat po...”, na który składają się wywiady z irańskimi działaczkami na rzecz praw kobiet. Podczas spotkania będzie można kupić „Czarną Księgę Kobiet” oraz książki z oferty Księgarni Feminoteka i Wydawnictwa W.A.B.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »